Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Про Міністерство
Особливості ведення бізнесу в Великій Британії

Велика Британія на сьогодні перебуває на 7-му місті за рейтингом Світового Банку щодо спрощених процедур заснування компанії та ведення бізнесу на її території. Зокрема, на відкриття бізнесу у Великій Британії в середньому витрачається 12 календарних днів (11-ть днів - у країнах-членах Організації економічного співробітництва та розвитку). Входить у десятку найбільших товаровиробників і є другим найбільшим у світі експортером у сфері послуг.

Спрощена система реєстрації бізнесу у Великій Британії, яка включає низку ключових аспектів (зокрема, запровадження принципу єдиного вікна, можливість реєстрації як на підставі документів, що надані в паперовій та електронній формах, так і на підставі "модельного статуту", наявність великого розмаїття організаційно-правових форм юридичних осіб тощо), створює сприятливі умови для ведення бізнес-діяльності як на території Сполученого Королівства, так і за його межами.

Система реєстрації бізнесу включає наступні ключові аспекти:

     1. Запровадження принципу єдиного вікна.

Принцип єдиного вікна діє на території Великої Британії шляхом концентрації збору усієї реєстраційної інформації під час створення нової юридичної особи або особи - підприємця Державним реєстратором компаній Великої Британії "Companies House" (реєстраційна палата) https://www.gov.uk/government/organisations/companies-house, зокрема через єдину систему реєстрації за участю Державного агентства з підтримки приватного бізнесу "Business Link".

Зазначена система функціонує у відповідності до Закону Великої Британії "Про компанії" від 2006 року (Companies Act 2006), та передбачає збір статутної інформації про компанію, а також податкової інформації для реєстрації у системі сплати корпоративного податку Податково-митній службі Великої Британії. Перелік інформації, якою можуть обмінюватися державні структури, визначається Законами Великої Британії "Про захист персональних даних" від 1998 року та "Про вільний доступ до інформації" від 2000 року, який у свою чергу вимагає, щоб основна частина інформації про компанії була доступна громадськості.

Загалом процес реєстрації компанії за принципом єдиного вікна (по інтернету - "онлайн") займає не більше 24 годин. При використанні паперового методу реєстрації - до п’яти робочих днів. При цьому, особа, що реєструє підприємницьку діяльність, має надати наступну документацію:

  • аплікаційну форму "IN01", яка є заявою на реєстрацію підприємства;
  • установчий договір, у якому зазначаються імена усіх учасників підприємства та підтвердження про їх згоду;
  • статут підприємства (якщо не використовується модельний статут);
  • додаткова інформація, якщо назва компанії містить слова, контекст яких, може мати подвійне значення. Наприклад, при наявності слова "аудит" у назві компанії потрібно мати дозвіл від державного аудитора на використання такої назви. Найменування компанії регламентується Законом Великої Британії "Про назви компаній" від 2009 року.

Після реєстрації компанія отримує сертифікат про реєстрацію, який містить інформацію про те, що дана компанія зареєстрована на території Великої Британії та дату реєстрації.

     2. Реєстрація на підставі документів, що надані в паперовій та електронній формах.

Чинне законодавство Великої Британії, а саме Закон "Про компанії" від 2006 року дозволяє Державному реєстру компаній Великої Британії "Companies House" здійснювати реєстрацію виключно в електронній формі з використанням сканованих копій установчих документів. Водночас реєстр залишає за собою право реєстрації за допомогою фізичних копій документів, надісланих на адресу державного реєстратора.

У випадку використання лише електронного методу реєстрації, процес відбувається за допомогою спеціального програмного обладнання, що надсилає інформацію по захищеним каналам у форматі "XML" на сервер державного реєстру (включаючи реєстраційні документи та звітність). Файли мають бути підписані спеціальним ідентифікаційним кодом, визначеним для кожної окремої компанії чи групи компаній. Компанія заздалегідь має поінформувати державний реєстр у письмовій формі про код, який вона буде використовувати для підпису своєї кореспонденції. Інші деталі подання документації в електронній формі залежать від реєстратора, що надає програмне забезпечення (список провайдерів програмного забезпечення можна знайти на сайті реєстру).

Усі копії сканованих документів у подальшому доступні для громадськості в електронній формі на сайті державного реєстру. Крім того, існує бездокументний варіант електронної реєстрації, який дійсний лише для приватних компаній закритого типу, що мають намір використовувати модельний статут.

     3. Державна реєстрація на підставі модельного статуту при реєстрації юридичних осіб.

Законом "Про компанії" від 2006 року дозволяється реєструвати компанії з використанням модельного статуту. Використовувати модельний статут без змін можуть лише приватні компанії з обмеженою відповідальністю та акціонерні товариства.

     4. Державна реєстрація юридичних осіб різних організаційно-правових форм.

Відповідно до чинного британського законодавства не існує принципових відмінностей щодо державної реєстрації різних організаційно-правових форм юридичних осіб. Зокрема, для того, щоб заснувати британське товариство з обмеженою відповідальністю, необхідно, щоб не менше двох партнерів об’єдналося для певних цілей ведення підприємницької діяльності і підписало низку засновницьких документів. Як і для звичайних компаній, існує два методи реєстрації компанії:

- електронний метод: Найшвидший метод. Зареєструвати свої партнерські відносини можна через "онлайн" реєстраторів за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення. Процес подання заяви та реєстраційні збори для кожного агентства та ПЗ індивідуальні.

- паперовий метод: Обробка стандартних паперових запитів в середньому займає до п’яти робочих днів. Існує і швидший метод - реєстрація по отриманню. Такі запити, що були отримані до 15-ї години дня протягом робочого тижня та мають позначку на конверті "Same-day Incorporation", обробляються у той самий день. Реєстраційні збори становлять 15 ф.ст. та 30 ф.ст. відповідно. Для реєстрації ТОВ потрібно заповнити англійською мовою (або із завіреним перекладом) форму "LL IN01" (вона має бути підписана особами, що засновують Товариство, а також особою, яка забезпечує реєстрацію самого Товариства, або британським адвокатом). Реєстраційні документи та банківський чек до сплати на ім’я Companies House мають бути надіслані на відповідну адресу Companies House . Це можливо зробити самостійно, або через спеціалізованого агента.

У формі "LL IN01" (що є відмінною від звичайної форми "IN01" для приватних компаній та акціонерних товариств) вказуються наступні деталі: назва майбутнього Товариства, юридична адреса Товариства, персональні дані партнера, а також персональні дані уповноваженого представника Товариства, якщо така особа буде призначена в Товаристві з обмеженою відповідальністю. Особа, що відповідає за реєстрацію Товариства, несе персональну відповідальність за достовірність інформації, вказаної у формі "LL IN01".

Якщо співробітниками реєстраційної компаній Великої Британії "Companies House" буде встановлений факт невідповідності інформації, вказаної у формі, то на особу, що відповідає за реєстрацію Товариства, може бути накладений штраф у розмірі п’яти тисяч фунтів стерлінгів і цій особі заборонять реєструвати підприємства впродовж двох років.

Назва Товариства з обмеженою відповідальністю повинна в обов’язковому порядку містити абревіатуру або повністю вказувати на те, що це підприємство зареєстроване у формі Товариства з обмеженою відповідальністю. Наприклад, назва Товариства може бути вказана як "COMPANY, LLP" або як "COMPANY Limited Liability Partnership". Існує ряд обмежень на використання різних слів і словосполучень в назві Товариства. Секретар (реєстратор) державного реєстру має повне право зобов’язати змінити назву підприємства впродовж 12 місяців з моменту його реєстрації. Ця вимога може виникнути у тому випадку, якщо назва компанії виявиться схожою з назвою іншої компанії, зареєстрованої на території Сполученого Королівства.

Після того, як форми для заснування Товариства з обмеженою відповідальністю належним чином оформлені, підписані і відправлені на адресу державного реєстру, експерти реєстратора перевіряють інформацію, вказану у формах "LL IN01", а також інформацію, вказану в заяві на реєстрацію нового підприємства. Якщо форми і заява були підготовлені відповідно до вимог законодавства, Товариство з обмеженою відповідальністю буде зареєстровано, і його співвласники отримають свідоцтво про реєстрацію.

На відміну від вимог до обов’язкової реєстрації засновницького договору і статуту компанії з обмеженою відповідальністю в реєстрі компаній, учасники і особи, що засновують Товариство з обмеженою відповідальністю, не повинні реєструвати партнерську угоду в процесі установи Товариства з обмеженою відповідальністю.

Відповідно до Закону "Про благодійну діяльність" від 2011 року основна частина громадських організацій може не проходити державної реєстрації, якщо її членів задовольняє пряма юридична та фінансова відповідальність за дії організації. Незважаючи на це, такі організації, у випадку проведення благодійної діяльності, можуть стати на облік у Комісії з благодійних організацій та отримувати відповідні переваги під час оподаткування.

У випадку реєстрації благодійної організації, організація повинна надати копії статуту, перелік офіційних членів (які у цьому випадку називаються опікунами), інформацію про банківські рахунки організації, а також чітко визначену мету діяльності компанії.

У відповідності до Закону Великої Британії "Про благодійність" від 2011 року усі громадські формування, основною діяльністю яких є благодійність з річним доходом у 5000 фунтів стерлінгів або більше підлягають обов’язковій реєстрації у Комісії з благодійних організацій. Такі організації можуть також отримати повноцінний статус юридичної особи, з тією лише різницею, що на відміну від звичайних компаній, вони надаватимуть регулярну фінансову та податкову звітність до Комісії, а не до державного реєстру.

Відповідно до Закону "Про кооперативи, суспільно-корисні формування та кредитні союзи" від 2010 року, якщо організація інвестує усі свої доходи у розбудову суспільно-корисної діяльності, вона може зареєструватися знову з дозволу Комісії у державному реєстрі, надавши реєстратору лише форму "IN01" та "СІС37" (підтвердження того, що ця компанія не займається благодійною діяльністю). Якщо організація займається суспільно-корисною діяльністю, але також отримує дохід, то такі формування (наприклад, кооперативи) реєструються у реєстрі компаній "Industrial and provident society" (IPS).

Що стосується філій транснаціональних компаній, то вони мають зареєструвати свої представництва впродовж одного місяця після їх заснування на території Великої Британії. Реєстраційний процес принципово не відрізняється від реєстрації звичайної юридичної особи з тією лише відмінністю, що замість форми "IN01" надається форма "OS IN01" та назва філії має містити назву основної компанії. При цьому компанія надає фінансову та бухгалтерську звітність у відповідності до законодавства своєї країни на рідній мові з перекладом англійською.

    5. Оновлення інформації реєстру про компанії

Відповідно до Закону "Про компанії" від 2006 року більшість компаній, зареєстрованих у державному реєстрі, мають кожні 12 місяців і 18 місяців після свого заснування надавати фінансову та податкову звітність до державного реєстру у паперовій чи електронній версіях. Також у випадку зміни торгової адреси, членів правління, статутної документації, компанії мають оперативно поінформувати про це державний реєстр. У випадку невиконання зазначених вимог, компанію буде вилучено з реєстру.

     6. Функціонування веб-порталу з надання послуг з державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Сайт державного реєстру компаній “Companies House” знаходиться за адресою: http://www.companieshouse.gov.uk. Реєстр компаній “Companies House” підтримує функціонування свого порталу повністю за свій кошт. Портал надає послуги реєстрації компаній (14 - 100 фунт, стр.), перевірки факту реєстрації компанії (безкоштовно), отримання загальних відомостей про компанії (безкоштовно), отримання доступу до документації компанії (безкоштовно), моніторинг компаній, подача звітної інформації компаніями, кредитна оцінка компанії, отримання загальної інформації після реєстрації компаній (безкоштовно) тощо.

Матеріали підготовано на основі інформації від Посольства України у Великій Британії.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2