Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
      Головна / Про Міністерство
Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань технічних бар’єрів в торгівлі (14-15 червня 2017 року)
17.07.2017 | 09:20 | Департамент доступу до ринків та взаємодії з СОТ.

14-15 червня 2017 року відбулось чергове офіційне засідання Комітету СОТ з технічних бар'єрів у торгівлі (Комітет ТБТ).

Згідно порядку денного (документ СОТ JOB/TBT/233) особлива увага під час засідання приділялась розгляду специфічних торговельних проблем на запит країн-членів, зокрема заходів Російської Федерації.

Українською стороною було зроблено заяву стосовно проекту технічного регламенту РФ щодо безпеки алкогольних напоїв. У заяві делегація України, яка складалась з представників профільних департаментів Мінекономрозвитку, підтримала заяви ЄС та США, і привернула увагу членів СОТ до встановлених зазначеним проектом регламенту нерівних умов для національних виробників продукції та виробників з інших членів СОТ, а саме вимоги реєстрації іноземного виробника як юридичної особи на території Євразійського Економічного Союзі (ЄАЕС) та у зв‘язку з цим, виникнення додаткових витрат, пов‘язаних з зазначеною реєстрацією на території ЄАЕС. Представник ЄС у своїй заяві з вказаного питання звернувся з проханням надати роз'яснення щодо поточної ситуації стосовно проекту регламенту, зазначивши на необхідності нотифікування змін до його тексту, дотримання вимог щодо надання коментарів та набрання чинності. Делегація США попросила надати інформацію стосовно результатів засідання Ради ЄЕК з розгляду проекту технічного регламенту, що мало відбутись у квітні цього року. До зазначених заяв також приєдналась Гватемала з проханням інформування про останні зміни щодо проекту регламенту. Представник делегації РФ у відповідь зазначив, що робота стосовно завершення підготовки проекту технічного регламенту триває, а наступний раунд консультацій Ради ЄЕК щодо його обговорення відбудеться у липні 2017 року.

Україна приєдналась до порушеного ЄС та США питання щодо технічного регламенту РФ стосовно безпеки продукції для дітей та підлітків. Представник ЄС наполягав на отриманні оновленої інформації з часу проведення попереднього засідання Комітету ТБТ (березень 2017 року) щодо змін до зазначеного технічного регламенту, їх прийняття та вступу в силу. Представник США підтримав запит ЄС. Представником делегації РФ було поінформовано, що члени ЄАЕС наразі не прийняли рішення щодо внесення змін до зазначеного проекту регламенту, і що розгляд регламенту планується на липень у рамках чергового засідання Ради ЄЕК, про результати проведення якого буде поінформовано країни-члени СОТ. Українська сторона відслідковуватиме процес прийняття зазначеного документу.

Як Мексика та ЄС, Україна виступила із заявою стосовно правил РФ щодо обов’язкової сертифікації цементу та та збільшення вимог для додаткового інспекційного контролю кожної партії цементу, що надходить до Росії з третіх країн, в тому числі відбору проб на кордоні, тестування і перевірки відповідно до стандарту ГОСТ. У виступі було зазначено, що встановлення додаткових вимог стосовно обов'язкової реєстрації заявників на території держав-членів ЄАЕС створює дискримінаційні умови для імпортерів, а вимога додаткового огляду імпортованої продукції ставить національних виробників продукції та виробників з інших країн-членів СОТ у нерівні умови. Українська сторона попросила делегацію РФ гарантувати приведення зазначених правил у відповідність з нормами міжнародної практики і не створювати цим самим невиправданих бар'єрів у торгівлі.

Представник Мексики попросив роз'яснення щодо застосування змін до процедури оцінки відповідності стосовно здійснення імпорту цементу з третіх країн, призначених для країн Євразійського регіону, а також роз'яснення щодо компетентних органів, що відповідають за видачу сертифікатів. Делегація ЄС повторила свій запит, виголошений в рамках засідання Комітету ТБТ у березні цього року, і наголосила на обтяжливості заходів РФ, що стосуються процедур імпорту цементу на територію ЄАЕС з третіх країн. При цьому ЄС повторив прохання призупинити дію зазначених заходів і нотифікувати відповідні зміни на етапі проекту згідно з вимог Угоди ТБТ, що дозволить країнам-членам СОТ надати коментарі для їх врахування. Делегація Казахстану також висловила занепокоєння щодо обтяжливості процедур імпорту цементу на територію РФ, їх дискримінаційного характеру та закликала РФ усунути зазначений торговельний бар'єр. Делегація РФ поінформувала про засади застосування таких процедур, у тому числі про їх застосування на недискримінаційній основі для іноземних і національних виробників.

Українська делегація приєдналась до виступів США, Туреччини та ЄС щодо системи реєстрації виробників, запровадженої Єгиптом, наголосивши на важливості усунення бар‘єрів, що створюються зазначеними заходами, для українських імпортерів, особливо для нових українських підприємств, що тільки виходять з продукцією на єгипетський ринок. Українська сторона заявила про зацікавленість у відслідковуванні процесу внесення змін, щодо застосування Єгиптом системи реєстрації підприємств. До зазначеного занепокоєння приєдналися делегації Швейцарії, Канади, Австралії, Таїланду.

Представник України виступила із заявою стосовно змін до вимог до іграшок, відображених у проектах змін до Технічного регламенту Митного союзу “Про безпечність іграшок”, що були нотифіковані Казахстаном і Російською Федерацією. Делегація України вкотре привернула увагу членів СОТ до процедури оцінки відповідності, запроваджену Технічним регламентом Митного союзу “Про безпечність іграшок” (CU TR 008/2011), що не відповідає положенням Угоди ТБТ та міжнародній практиці. У зазначеному Регламенті запроваджується більш сувора процедура оцінки відповідності для всіх іграшок – винятково їх сертифікація органом з оцінки відповідності з видачею сертифіката відповідності, що значним чином відрізняється від міжнародної практики, якою передбачено декларування іграшок. Крім того, встановлюються вимоги до сертифікаційних органів, які підлягають обов'язковій реєстрації на території ЄАЕС. Наявність більш суворих вимог процедури оцінки відповідності має бути обґрунтована на основі надання науково-аналітичних роз'яснень Казахстаном і Російською Федерацією. Україна закликала Казахстан і Російську Федерацію усунути надмірні вимоги, привести положення вказаного регламенту у відповідність з нормами і правилами міжнародної практики та надати відповіді на письмовий запит України від 1 березня 2017 року. На підтримку занепокоєння України із заявою також виступили делегації ЄС та США, які зазначили про необхідність надання відповідних наукових обґрунтувань, визначення критеріїв проведення оцінки відповідності, створенні рекомендацій щодо її здійснення, проведенні громадських обговорень та консультацій з зазначеного питання, інформування щодо процесу прийняття змін тощо. Представник Казахстану зазначив, що проект змін до Регламенту передбачає встановлення вимог, спрямованих на забезпечення захисту дітей від можливого негативного впливу на їх розвиток та психічне здоров'я, запобігання агресивній поведінці, страху та тривозі. Було зазначено про можливість врахування коментарів та конструктивних пропозицій з зазначеного питання, як це передбачено статтею 2.9.4 Угоди ТБТ.

Українська делегація висловила занепокоєння стосовно проектів актів РФ, що регулюють сферу сертифікації медичного обладнання. У виступі було зазначено, що проекти актів передбачають державну реєстрацію медичного обладнання, що не відповідає установленій міжнародній практиці. Вимоги до заявників щодо їх обов'язкової реєстрації на території ЄАЕС ставлять вітчизняних виробників і виробників з інших країн-членів СОТ в нерівні умови. Процедура оцінки відповідності, що застосовується до медичного обладнання істотно відрізняється від міжнародної практики, яка передбачає декларації відповідності продукції вимогам технічних регламентів виробника. Україна закликала Російську Федерацію усунути вищезазначені технічні бар'єри в торгівлі та привести положення проектів документів щодо медичного обладнання у відповідність з нормами і правилами міжнародної практики. Позицію України підтримали делегації США та ЄС, які повторно висловили занепокоєння щодо невідповідності положень проектів актів щодо сертифікації медичного обладнання вимогам міжнародної практики, що стосуються питань класифікації товарів, прозорості, термінів надання дозволу для розміщення на ринку, та зазначили на необхідності надання перехідного періоду у 3-5 років для адаптації до нових умов. Представник РФ зазначив, що у грудні 2014 року було підписано Угоду про загальні принципи та правила обігу медичних виробів в ЄАЕС і був розроблений пакет документів для виконання цієї Угоди. Зазначена Угода набуде чинності після ратифікації усіма членами ЄАЕС. Він підкреслив, що набуття чинності документами, що імплементують Угоду, не призведе до суттєвих змін у вимогах та процедурах оцінки відповідності, оскільки перехідний період триватиме до 31 грудня 2021 року.

Україна також приєдналась до виступів ЄС та США щодо фармацевтичної продукції (постанова Уряду РФ № 1314 про визначення відповідності виробників лікарських засобів вимогам належної виробничої практики) та висловила зацікавленість у відслідковуванні процесу імплементації вимог відповідних документів.

Напередодні засідання делегації членів СОТ брали участь у тематичних сесіях, які були присвячені питанням оцінки ризиків та здійснення 8-го перегляду застосування та імплементації Угоди ТБТ.

Наступне засідання Комітету ТБТ заплановано на 8 – 9 листопада 2017 року, із проведенням 7 листопада тематичної сесії щодо обговорення пропозицій членів СОТ стосовно здійснення 8-го огляду Угоди ТБТ.

Довідково:

Комітет СОТ з технічних бар'єрів у торгівлі (ТБТ) – орган в системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угод СОТ про технічні бар'єри у торгівлі, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сферах технічних бар'єрів у торгівлі.

Країни - члени СОТ використовують механізм внесення торговельних проблем на розгляд Комітету ТБТ у випадках, коли не вдається врегулювати питання шляхом двосторонніх консультацій. Також, привертається увага всіх Членів СОТ до можливих порушень зобов’язань за Угодою ТБТ, а також використовується можливість залучення інших заінтересованих країн-членів організації для підтримки та впливу на невиправдані технічні бар’єри у торгівлі.

Міністерство економіки України 01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2