Міністерство економіки України

Головна / Про Міністерство
Меню

Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (9–10 листопада 2016 року)

9–10 листопада 2016 року відбулись чергове офіційне засідання та інформаційна сесія Комітету з питань сільського господарства (далі – Комітет), в яких брали участь представники Мінекономрозвитку та Мінагрополітики.

Під час офіційного засідання Комітету, згідно з порядком денним (документ WTO/AIR/AG/17), розглядались питання, пов’язані з виконанням зобов’язань щодо внутрішньої підтримки сільського господарства, експортних субсидій, тарифних та інших квот, спеціальних сільськогосподарських захисних заходів тощо.

Учасники засідання також надавали відповіді на запити стосовно специфічних торговельних проблем, порушені відповідно до статті 18.6 Угоди СОТ про сільське господарство, а також на основі індивідуальних нотифікацій в СОТ.

Зокрема, делегацією України були поставлені запитання:

Аргентині – щодо застосування пільгового оподаткування для фермерів за умови використання добрив для підвищення родючості ґрунтів;

Південно-Африканській Республіці – стосовно збільшення державної підтримки сільського господарства.

Відповідаючи на запитання, представник Аргентини поінформував, що проект закону "Про удосконалення використання земельних угідь сільськогосподарського призначення" наразі ще не схвалено Парламентом Аргентини. У той же час було зазначено, що згаданий законопроект є національним за своїм охопленням і не передбачає територіальних обмежень, а бенефіціарами проекту будуть фермери, що відповідатимуть встановленим критеріям для отримання пільг.

Представник Південно-Африканської Республіки надав роз’яснення стосовно програм внутрішньої підтримки сільського господарства, зокрема тих, що не мають спотворювального впливу на торгівлю і відносяться до "зеленої скриньки". При цьому було зазначено, що зростання витрат на згадані програми відбувалось з урахуванням високого рівня інфляції в країні. Пріоритетним напрямом для спрямування державної підтримки є дослідження у галузі сільського господарства. Збільшення витрат у сфері ветеринарних послуг викликано підвищенням внутрішнього та міжнародного попиту на задоволення вимог, встановлених для імпорту й експорту сільськогосподарської продукції. Ще одна важлива програма внутрішньої підтримки спрямована на збереження та поліпшення якості природних ресурсів шляхом вирішення таких проблем, як ерозія ґрунту, розповсюдження шкідників рослин, надмірний випас худоби, а також на покращення професійної підготовки та освіти сільського населення для збереження практичних навиків.

Також, у рамках засідання Комітету делегацією України були підтримані питання стосовно:

упровадження Канадою нового класу молочних інгредієнтів (запитання від Австралії, Нової Зеландії та США). Представник Канади повідомив, що впровадження поправок до класу молока 4 (м) відтерміновано до 31 січня 2017 року. Умови нової ініціативи наразі опрацьовуються зацікавленими сторонами молочної промисловості, тому роз’яснення деталей на цьому етапі є завчасним;

надання Індією субсидій для виробників цибулі (запитання від ЄС). Представник Індії запевнив, що вся запитувана інформація буде підготовлена та передана в установленому порядку;

надання Індією субсидій для виробників цукру (запитання від Австралії). Представник Індії представив роз’яснення стосовно Програми з додавання етанолу, в рамках якої надаються виробничі субсидії цукровим заводам, критеріїв прийнятності для отримання доступу до зазначених субсидій; обсягів експорту цукру в рамках запровадженої схеми та методології розрахунку субсидій;

політики Туреччини щодо внутрішньої підтримки сільського господарства (запитання від Канади). Представник Туреччини поінформував про динаміку зміни обсягів підтримки, що надається виробникам у галузі тваринництва у розрахунку на душу населення, а також обсягів виробництва сочевиці;

надання Туреччиною субсидій для стимулювання використання турецького молока місцевими виробниками молокопродуктів (запитання від Нової Зеландії). Представник Туреччини  зазначив, що нормативні акти Міністерства продовольства, сільського господарства і тваринництва стосовно засад підтримки та практики використання сирого молока прийняті з метою сезонного регулювання внутрішнього молочного ринку. Запровадження відповідних заходів не передбачає збільшення виробництва чи суттєвого впливу на зовнішню торгівлю в молочному секторі.

політики Бразилії щодо державної підтримки вирощування та експорту пшениці (запитання від США). Представник Бразилії пообіцяв найближчим часом надати відповіді на поставлені запитання.

Серед інших питань, що розглядались під час офіційного засідання Комітету, було виконання рішення Міністерської конференції в м. Найробі стосовно експортної конкуренції (далі – рішення Найробі). Виступаючи від імені країн, що розвиваються та є нетто-імпортерами продовольства, Єгипет наголосив на важливості рішення Найробі, яким встановлюються дисципліни щодо запобігання або мінімізації комерційного переміщення міжнародної продовольчої допомоги. США, як найбільший донор продовольчої допомоги, підтвердили свою прихильність до надання допомоги відповідно до рішення Найробі, але при цьому було привернуто увагу, що її обсяги в останній час падають нижче міжнародного попиту.

Представник Нової Зеландії відповів на питання Чилі щодо відносин між двома суб'єктами – Kiwifruit New Zealand and ZESPRI Limited, та про виконання пункту 21 рішення Найробі, згідно з яким від країн – членів СОТ вимагається забезпечення того, щоб використання експортних монопольних повноважень з боку державних торговельних підприємств – експортерів сільськогосподарської продукції здійснювалось таким чином, щоб звести до мінімуму спотворювальний вплив на торгівлю, та не призводило до витіснення або перешкоджання експорту інших членів. Водночас, представник Нової Зеландії заявив, що регулювання діяльності цих органів здійснюється відповідно до зобов'язань в рамках СОТ.

Інформаційна сесія 10 листопада 2016 року була присвячена удосконаленню системи звітності з питань сільського господарства, зокрема започаткуванню процесу підготовки та подання нотифікацій в СОТ у режимі он-лайн.

Також, 10 листопада 2016 року делегація України взяла участь у семінарі щодо впливу торгівлі зерном на глобальну продовольчу безпеку та економічний розвиток, організованому делегаціями Канади та Бразилії спільно з Міжнародною коаліцією з торгівлі зерном (IGTC).

Для учасників заходу були підготовлені презентації щодо Картахенського протоколу про біобезпеку (CBP), міжнародних стандартів з питань фітосанітарних заходів (ISPМ) для переміщення зерна, методів вирощування рослин (Plant production methods) та електронної документації.

Під час обговорень було наголошено на важливості усунення санітарних та фітосанітарних бар’єрів у торгівлі зерновими, формування передбачуваних ланцюгів постачання кормів і продовольства та упровадження універсальної системи електронної документації у торгівлі зерном, а також на необхідності активного залучення приватного сектору до переговорного процесу з вирішення цих проблемних питань.

Довідково

Комітет СОТ з питань сільського господарства  орган в системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про сільське господарство, надання членам СОТ можливості консультуватися з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері сільського господарства.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json