Календар подій

11
Грудня
Назад Вперед
Пн Вт С Чт Пт Сб Н
3 4 5 6 7 8 9
31 1 2 3 4 5 6
Переглянути за період:
з
по

Підписка на новини

E-mail
Роздрукувати Обмеження (скасування) субсидій у галузі рибальства

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Рибальство й аквакультура є одними з найважливіших джерел продовольства, харчування, доходів та забезпечують засоби до існування для мільйонів людей в усьому світі.

Згідно з даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), у 2013 році 31,4 відсотка рибних запасів світу оцінювалися як такі, що знаходилися на біологічно нестабільному рівні (переловлювалися). З усіх запасів, проаналізованих у 2013 році, 58,1 відсотка використовувалися повністю і лише 10,5 відсотка – недостатньо інтенсивно.

Водночас, субсидії в галузі рибальства, вимірювані в десятках мільярдів доларів щорічно, значно спотворюють ситуацію на світовому ринку риби та морепродуктів і вносять істотний внесок у перелов, перевиробництво і виснаження рибних ресурсів.

НАМІРИ СВІТОВОЇ СПІЛЬНОТИ

25 вересня 2015 року держави-члени Організації Об’єднаних Націй прийняли Порядок денний у галузі сталого розвитку до 2030 року та Цілі сталого розвитку (далі – ЦСР), які складаються з 17 масштабних цілей, що включають 169 цільових показників, якими протягом наступних років будуть керуватися уряди, міжнародні організації та громадянське суспільство.

Низка ЦСР безпосередньо стосуються рибальства й аквакультури та сталого розвитку цього сектору, зокрема:

ЦСР 14.4 передбачено "до 2020 року забезпечити ефективне регулювання вилову і покласти край перелову, незаконному, непідзвітному та нерегульованому рибному промислу і згубній рибопромисловій практиці…"

ЦСР 14.6 передбачено "до 2020 року заборонити деякі форми субсидій для рибного промислу, що сприяють створенню надмірних потужностей і перелову, скасувати субсидії, що сприяють незаконному, непідзвітному та нерегульованому рибному промислу, й утримуватися від запровадження нових таких субсидій, визнаючи, що належне та ефективне застосування спеціального і диференційного режиму щодо країн, що розвиваються, та найменш розвинених країн має бути невід’ємною частиною переговорів з питання субсидування рибного промислу, які проводяться в рамках Світової організації торгівлі".

Керуючись зазначеними цілями, члени СОТ у 2016 році вирішили прискорити переговорний процес з метою прийняття угоди щодо обмеження (скасування) субсидій у галузі рибальства.

ПЕРЕГОВОРИ У СОТ

Переговори в рамках СОТ з цього питання були започатковані у 2001 році на 4-ій Конференції міністрів у м. Доха, Держава Катар, з метою "роз’яснити та вдосконалити" існуючі дисципліни СОТ щодо субсидій в галузі рибальства. (Декларація міністрів 2001, розділ щодо субсидій у галузі рибальства).

Сторони розвинули цю домовленість під час Конференції міністрів у Гонконзі у 2005 році. Зокрема, вони заявили про необхідність "посилення дисципліни субсидування в галузі рибальства, в тому числі шляхом заборони певних форм субсидій, які сприяють надлишковій потужності і надмірному вилову риби [...]. Належний та ефективний спеціальний та диференційний режим для країн, що розвиваються, і найменш розвинених країн-членів повинен бути невід'ємною частиною переговорів, беручи до уваги важливість цього сектора для пріоритетів розвитку, скорочення бідності, та вирішення проблем рівня життя і продовольчої безпеки". (Параграф 9 Додатку D Декларації міністрів 2005).

Довгий час переговори щодо обмеження (скасування) субсидій у галузі рибальства вважалися проблематичними в рамках СОТ, ураховуючи складність визначення форм субсидій, які призводять до надлишкових рибальських потужностей і перелову, а також адаптації спеціального та диференційного режиму в такий спосіб, щоб він відображав пріоритети розвитку та забезпечення стійкості рибальства в довгостроковій перспективі.

Робота з пошуку прийнятного рішення щодо обмеження (скасування) субсидій у галузі рибальства активізувалася наприкінці 2016 року.

Результатом переговорів членів СОТ стало прийняття на 11-ій Конференції міністрів, яка проходила 11-14 грудня 2017 року у м. Буенос-Айрес, Аргентинська Республіка, Міністерського рішення щодо субсидій у галузі рибальства (WT/MIN(17)/64 англійською та українською мовами). У цьому документі відзначено, що члени погоджуються продовжувати конструктивні переговори з метою прийняття угоди про всебічні та ефективні дисципліни, що забороняють певні форми субсидій у галузі рибальства, які сприяють надмірним потужностям і перелову, та скасовують субсидії, які сприяють незаконному, непідзвітному та нерегульованому (ННН) рибальству.

Члени СОТ мають намір узгодити свої позиції та підготувати фінальний текст угоди щодо субсидій у галузі рибальства до наступної Конференції міністрів, яка відбудеться наприкінці 2019 року.

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:

Світова організація торгівлі

Переговори в рамках СОТ щодо субсидій у галузі рибальства

Цілі сталого розвитку в Україні


Опитування

Оцініть діяльність Міністерства економічного розвитку і торгівлі України

Результати опитування

До списку голосувань

http://freegeoip.net/json