Міністерство економіки України

Головна / Про Міністерство
Меню

Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства (7 червня 2017 року)

7 червня 2017 року в м. Женева (Швейцарська Конфедерація) відбулось чергове офіційне засідання Комітету СОТ  з питань сільського господарства (далі – Комітет), в якому брали участь представники Мінекономрозвитку та Мінагрополітики.

На початку засідання його учасникам було представлено нового Голову Комітету – Альфа Ведерхуса (Норвегія).

Згідно з порядком денним були розглянуті питання, пов’язані з виконанням зобов’язань щодо внутрішньої підтримки сільського господарства, експортних субсидій, тарифних та інших квот, спеціальних сільськогосподарських захисних заходів тощо.

Учасники засідання також надавали відповіді на запити стосовно специфічних торговельних проблем, порушених відповідно до статті 18.6 Угоди СОТ про сільське господарство, та на основі індивідуальних нотифікацій в СОТ.

Делегацією України були порушені запитання:

до делегації Мексики щодо запровадження нової програми внутрішньої підтримки, яка передбачає субсидування поставок дизельного палива фермерам. Запитання України були підтримані делегаціями США та Нової Зеландії. У відповідь представник Мексики зазначив, що зазначена програма ще не діє, натомість, наразі проводиться аналіз виконання попередньої програми, за результатами якого буде подано відповідну нотифікацію в СОТ;

до делегації США стосовно можливого введення коригувального податку на імпорт товарів (Border Adjustment Tax). Представник США у відповідь повідомив, що на сьогодні ще не внесено конкретних законодавчих пропозицій з цього питання, тому надання відповідей на порушені запитання вбачається передчасним.

Також делегація України підтримала питання стосовно:

нарощування запасів пшениці в Індії (запитання від Австралії та США). Зазначене питання було підтримано також делегаціями Аргентини, Канади, Нової Зеландії, Колумбії, Коста Ріки, Мексики, Пакистану, Парагваю і Таїланду. Представник Індії поінформував про відповідну програму державних запасів, зазначивши при цьому, що цільові закупівлі пшениці призначаються для задоволення внутрішніх потреб і не передбачають подальшого їх продажу. Країни – члени СОТ закликали Індію надати додаткову інформацію стосовно програм із підтримки цін і зазначили, що деякі схеми можуть негативно впливати на торгівлю та спотворювати ринки сільськогосподарських товарів. Було наголошено, що прозорість у цьому питанні особливо важлива в контексті обговорення постійного рішення стовно програм з формування державних резервів для цілей продовольчої безпеки в рамках підготовки до 11-ї Конференції міністрів СОТ (грудень 2017 року, м. Буенос-Айрес, Аргентина);

політики Індії, спрямованої на досягнення самозабезпечення у виробництві бобових (запитання від Канади). Питання також було підтримано делегаціями США та Австралії. Представник Індії пояснив упровадження таких заходів необхідністю надавати підтримку бідним фермерським господарствам. Заінтересовані країни – члени СОТ наголосили на необхідності більш глибокого вивчення цього питання;

національної моделі сільського господарства Туреччини (запитання від ЄС). Питання підтримано також делегаціями Канади та США.  Представник Туреччини поінформував, що метою нової моделі є сприяння забезпеченню цінової стабільності, захисту навколишнього середовища та продовольчої безпеки. При цьому було зазначено, що заплановані заходи з внутрішньої підтримки не будуть збільшувати "жовту скриньку" (підтримку, що має спотворюючий вплив на торгівлю). Країни – члени СОТ подякували за надану інформацію, але наголосили на необхідності подання Туреччиною нотифікацій про внутрішню підтримку (з 2001 року);

отримання дозволів на імпорт фуражної пшениці, запроваджених Таїландом (запитання Австралії та США). У відповідь представник Таїланду запевнив, що запроваджені обмежувальні заходи мають тимчасовий характер і викликані падінням ціни на фуражну пшеницю;

державної підтримки виробників кукурудзи та пшениці в Бразилії (запитання США). Питання було підтримано також делегаціями ЄС і Канади. Представник Бразилії поінформував, що програми внутрішньої підтримки PEP та PEPRO застосовуються для забезпечення політики гарантованих мінімальних цін у випадку, коли ринкові ціни на пшеницю та кукурудзу є нижчими за  встановлені мінімальні ціни. Обидві програми дозволяють експорт, але вони не пов’язані з обсягами експорту. При цьому  було представлено статистичні дані щодо експорту пшениці, кукурудзи та рису за 2010–2016 роки (за виключенням пунктів призначення).

Своєю чергою, під час офіційного засідання Комітету представником України були надані відповіді на запитання Австралії, Канади та США (підтримані делегаціями ЄС, Нової Зеландії та Колумбії) стосовно нотифікації України в СОТ про внутрішню підтримку за 2012 рік, зокрема, щодо використання інструменту адміністрування мінімальних цін на цукор і цукрові буряки та заходів, які вживаються Україною для недопущення перевищення річного рівня сукупного виміру підтримки (СВП), а також стосовно підтримки, не пов’язаної з конкретними товарами, та підтримки на користь виробників базових сільськогосподарських товарів.

Країни – члени СОТ позитивно оцінили транспарентний підхід України у наданні звітності про заходи "жовтої скриньки", зокрема, відображення в нотифікації показників підтримки мінімальної ціни,  як із урахуванням темпів інфляції, так і в абсолютному вимірі.

Також було підкреслено, що приклади одностороннього коригування окремими країнами – членами СОТ  показників внутрішньої підтримки  з огляду на інфляцію вважаються неприйнятними та викликають системне занепокоєння. При цьому делегацією ЄС було наголошено на відсутності узгодженого підходу членів СОТ у визначенні терміну "надмірні темпи інфляції".

Водночас, членами СОТ було висловлено прохання внести відповідні зміни до нотифікацій України про внутрішню підтримку за попередні звітні  періоди – 2009, 2010 та 2011 роки, а також сподівання на якнайскоріше прийняття закону України, що передбачає скасування чинного механізму ціноутворення в бурякоцукровому комплексі,  в тому числі й мінімальної ціни на цукор, який включено до порядку денного поточної сесії Верховної Ради України.

Особливу увагу на засіданні Комітету було приділено моніторингу виконання рішення 10-ї Конференції міністрів СОТ (грудень 2015 року, м. Найробі, Кенія) щодо скасування експортних субсидій у сільському господарстві (далі – рішення Найробі).

Секретаріат СОТ поширив оновлений  документ G/AG/W/125/Rev.6 із чотирма додатками щодо експортної конкуренції, у тому числі, експортних субсидій, експортних кредитів, гарантій за експортними кредитами чи програмами страхування, державних торговельних підприємств, що здійснюють експорт сільськогосподарських  товарів, та міжнародної продовольчої допомоги. Кернська група країн – провідних експортерів сільськогосподарської продукції розповсюдила документ G/AG/W/164 з аналізом інформації про політику підтримки експорту. Це був перший щорічний огляд виконання рішення Найробі, здійснений на основі звітності за 2016 рік.

Австралія стала першою країною – членом СОТ, яка на виконання рішення Найробі представила змінений графік зобов’язань в СОТ і відмовилась від експортних субсидій. Ще кілька країн представили оновлену інформацію про заходи, що вживаються для підготовки відповідних змін в їх графіках зобов’язань. Делегації Європейського Союзу, Ізраїлю та Норвегії поінформували про наміри нотифікувати свої переглянуті графіки в частині експортних субсидій до кінця 2017 року.

Учасники обмінялися інформацією також про інші аспекти експортної конкуренції – підтримку фінансування експорту, державні торговельні підприємства, що здійснюють експорт сільськогосподарських  товарів, та міжнародну продовольчу допомогу.

Голова Комітету закликав членів СОТ докласти зусиль для поліпшення обміну інформацією з експортної конкуренції, звернувши при цьому увагу на її достовірність і своєчасність подання.

Довідково: Комітет СОТ з питань сільського господарства  орган в системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угоди СОТ про сільське господарство, надання членам СОТ можливості консультуватися з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сфері сільського господарства.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json