Міністерство економіки України

Головна / Про Міністерство
Меню

Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з питань технічних бар’єрів в торгівлі (7-11 листопада 2016 року)

10-11 листопада 2016 року відбулось чергове офіційне засідання Комітету СОТ з технічних бар'єрів у торгівлі (Комітет ТБТ).

Згідно порядку денного (документ СОТ JOB/TBT/209) особлива увага приділялась розгляду специфічних торговельних проблем на запит Членів. Країни СОТ використовують механізм внесення торговельних проблем на розгляд Комітету ТБТ у випадках, коли не вдається врегулювати питання шляхом двосторонніх консультацій. Також, привертається увага всіх Членів СОТ до можливих порушень зобов’язань за Угодою ТБТ, а також використовується можливість залучення інших заінтересованих країн-членів організації для підтримки та впливу на невиправдані технічні бар’єри у торгівлі.

В рамках зазначеного розділу українською стороною було порушено питання щодо змін до вимог до іграшок, відображених у проектах змін до Технічного регламенту Митного союзу “Про безпечність іграшок”, що нотифіковані Казахстаном і Російською Федерацією.

У своїй заяві делегація України, яка складалась з представників профільних департаментів Мінекономрозвитку, привернула увагу членів СОТ на процедуру оцінки відповідності, запровадженої Технічним регламентом Митного союзу “Про безпечність іграшок” (CU TR 008/2011), що значним чином відрізняється від міжнародної практики та запроваджує систему обов’язкової сертифікації.

У зазначеному Регламенті запроваджується більш сувора процедура оцінки відповідності для всіх іграшок, що значним чином відрізняється від міжнародної практики, якою передбачено декларування іграшок.

Наявність більш суворих вимог процедури оцінки відповідності, ніж в інших членів СОТ, має бути обгрунтована на основі надання науково аналітичного роз'яснення Казахстаном і Російською Федерацією.

Україна закликала Казахстан і Російську Федерацію взяти ці проблеми до уваги та привести основні положення зазначеного регламенту у відповідність з нормами і правилами міжнародної практики та не створювати невиправдані технічні бар'єри в торгівлі.

До згаданого торговельного занепокоєння України приєднались делегації США та ЄС з проханням надати додаткову інформацію стосовно наукового обґрунтування запропонованих змін та положень. Делегації Казахстану та РФ не надали коментарів під час засідання та висловили прохання надати всі запитання в письмовому вигляді.

В рамках пункту 17 порядку денного щодо раніше розглянутих торгових питань доцільно також привернути увагу до виступів ЄС та США, що в черговий раз висловили занепокоєння проектом технічного регламенту РФ щодо безпеки алкогольних напоїв, що ставлять у нерівні умови національних виробників продукції та виробників з інших держав-членів СОТ, чим порушують вимоги статті 5 Угоди ТБТ (G/TBT/N/RUS/2). Україна приєдналась до зазначеного занепокоєння та надала коментарі до зазначеного проекту технічного регламенту. Представник делегації РФ зазначив, що проект технічного регламенту був розроблений з метою встановлення єдиних вимог для комерційного обігу алкогольної продукції як для імпортного, так і для вітчизняного виробництва. Разом з цим, російською стороною було поінформовано, що робота над зазначеним проектом продовжується, а зауваження та пропозиції членів, що відповідають правилам СОТ, будуть обов‘язково враховані.

В рамках пункту 48 порядку денного Україна приєдналась до виступу ЄС стосовно запровадження обов’язкової сертифікації цементу Російською Федерацією (G/TBT/N/RUS/48 та G/TBT/N/RUS/49) та встановлення нових вимог для додаткового інспекційного контролю кожної партії цементу, що надходить до Росії з третіх країн, в тому числі відбір проб на кордоні, тестування і перевірки відповідно до стандарту ГОСТ. ЄС та Україна звернулися до Росії з проханням обґрунтувати такі вимоги та підкреслили, що наявність додаткових вимог до оцінки відповідності, що стосуються тільки імпортованих продуктів можуть суперечити статтям 5.1.1 і 5.1.2 Угоди ТБТ. Представник делегації РФ зазначив, що зазначений захід був запроваджений задля охорони довкілля та здоров’я людей та, що вартість такої додаткової перевірки не є високою.

В рамках пункту 51 порядку денного Україна приєдналась до виступів Туреччини, ЄС та США щодо системи реєстрації виробників, запровадженої Єгиптом (G/TBT/N/EGY/114). У цьому зв’язку представник Мінекономрозвитку надав коментарі щодо невідповідності документів Єгипту (decree 43/2016 та decree 992/2015) вимогам Угоди ТБТ, зокрема, статтям 2.12 та 5.1 Угоди. Зазначене занепокоєння також було підтримано делегаціями Швейцарії, ПАР, Австралії та Канади. Представник делегації Єгипту у відповідь запевнив, що вони роблять все можливе задля прискорення процедури реєстрації виробників продукції та готові вирішувати всі питання на двосторонньому рівні.

В рамках пункту порядку денного щодо нових торгових питань, які викликають занепокоєння (2b), доцільно також відзначити питання, що може становити інтерес для України – занепокоєння ЄС щодо нотифікацій РФ стосовно проектів актів, що регулюють сферу сертифікації медичного обладнання (нотифікація РФ G/TBT/N/RUS/51-52-53-55).

В рамках пункту порядку денного щодо раніше розглянутих торгових питань доцільно також привернути увагу на наступні питання, що можуть становити інтерес для України:

питання, порушене ЄС, щодо технічного регламенту РФ стосовно безпеки продукції для дітей та підлітків (нотифікація РФ G/TBT/N/RUS/29);

питання Канади, ЄС, США, Японії до Індії стосовно нових правил регулювання в сфері телекомунікацій (п. 15 порядку денного);

питання ЄС, США, Японії до Китаю стосовно вимог до інформаційної безпеки продуктів, в тому числі, зокрема, Положення про комерційні продукти шифрування і його постійного перегляду і багаторівневі схеми захисту (п. 16 порядку денного);

питання ЄС, США, Японії до Індонезії щодо Технічного керівництва по імплементації та нагляду індонезійських національних стандартів для обов’язкової безпеки іграшок (п. 18 порядку денного);

Напередодні засідання, 7 – 9 листопада, делегації країн-членів СОТ брали участь в трьох тематичних сесіях присвячених питанням технічної допомоги, прозорості та діяльності національних пунктів обробки запитів та обміну досвідом стосовно національних підходів до застосування процедур маркування продукції з метою поліпшенню регуляторного співробітництва між країнами-членами СОТ та активізації взаємодії держав-членів СОТ з питань подолання технічних бар’єрів в торгівлі.

Під час другої тематичної сесії з питань прозорості 8 листопада 2016 року Департаментом ООН з економічних і соціальних питань (DESA), Світовою організацією торгівлі (СОТ) і Міжнародним торговим центром (ITC) було запущено нову система он-лайн оповіщення "ePing" з метою сприяння торгівлі (веб-сайт: www.epingalert.org).

Система ePing була розроблена для сприяння урядовим установам та малим і середнім підприємствам (МСП) у відстеженні останньої інформації про зміну нормативних вимог міжнародної торгівлі.

Ця нова система дозволить отримувати доступ до повідомлень членів СОТ з технічних бар’єрів в торгівлі (ТБТ) та санітарних і фітосанітарних заходів (СФЗ). Вона також сприятиме діалогу між державним і приватним сектором у вирішенні можливих проблем в торгівлі на ранній стадії. Користувачі ePing зможуть легко бути в курсі змін, що впливають на зарубіжні ринки і продукти, що представляють особливий інтерес для них.

Наразі система працює ще в тестовому режимі. У зв’язку з цим країни були закликані до надання пропозицій щодо покращення її роботи до кінця 2016 року.

Наступне засідання Комітету ТБТ заплановано на 8 – 9 березня 2017 року, із проведенням 7 березня тематичної сесії.

Довідково:

Комітет СОТ з технічних бар'єрів у торгівлі (ТБТ) – орган в системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угод СОТ про технічні бар'єри у торгівлі, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сферах технічних бар'єрів у торгівлі.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json