Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
Робоча програма для мікро-, малих та середніх підприємств

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Мікро-, малі та середні підприємства (далі – ММСП) відіграють важливу роль у економічному та соціальному розвитку країн світу. За даними СОТ у більшості країн ММСП складають в середньому 95% всіх компаній. У розвинутих країнах та країнах, що розвиваються, такі компанії забезпечують близько двох третин загальної кількості зайнятих. Зокрема, у країнах, що розвиваються, малі підприємства можуть стати найважливішими засобами для соціальної інтеграції, в тому числі шляхом надання жінкам можливостей брати участь в економічній діяльності.

Малі та середні підприємства визначаються як компанії, де працюють від 10 до 250 осіб. Підприємства, що мають до 10 працівників, зазвичай називають мікропідприємствами.

Незважаючи на появу нових можливостей для приєднання малих підприємств до світових ринків, участь ММСП у міжнародній торгівлі дуже обмежена. Ряд досліджень показали, що торгівельні перешкоди більше впливають на ММСП, ніж на великі компанії. Деякі перешкоди включають нетарифні бар'єри, громіздкі регулювання та митні процедури, складність із доступом до фінансування та відсутність прозорості.

ПЕРЕГОВОРИ У СОТ

У рамках СОТ питання ММСП було відсутнє на порядку денному торговельних переговорів. Лише деякі угоди СОТ містять положення, які впливають на скорочення торговельних витрат для ММСП (Угода про технічні бар’єри у торгівлі, Угода про санітарні і фітосанітарні заходи, Угода про спрощення процедур торгівлі).

В останні роки зростає інтерес деяких членів СОТ до висвітлення питань ММСП в рамках СОТ. Влітку 2016 року «Друзі ММСП» подали пропозицію, яка заохочує членів розглядати питання ММСП у СОТ як частину порядку денного, орієнтованого на розвиток.

Довідково: До групи «Друзі ММСП» у СОТ входять Аргентина, Бразилія, Бруней-Даруссалам, Чилі, Колумбія, Коста-Ріка, Домініканська Республіка, Сальвадор, Європейський Союз, Гватемала, Гондурас, Японія, Республіка Корея, Малайзія, Мексика, Республіка Молдова, Нікарагуа, Пакистан, Панама, Парагвай, Перу, Філіппіни, Російська Федерація, Сінгапур, Швейцарія, Китайський Тайбей, Уругвай та В'єтнам.

За підсумками роботи 11-ої Конференції міністрів СОТ, яка проходила в 2017 році у Буенос-Айресі, Аргентинська Республіка, 89 членів СОТ прийняли Спільну заяву – Декларацію щодо створення неформальної робочої програми СОТ для ММСП. Відповідно до зазначеної декларації, члени погодилися створити неформальну робочу групу в рамках СОТ з питань ММСП, метою якої є ухвалення формальної робочої програми для ММСП під час наступної Конференції міністрів. Неформальна робоча група є відкритою для усіх членів СОТ.

В рамках неформальної робочої групи члени мають намір зосередитися на розгляді питань покращення доступу до інформації; створення передбачуваного регуляторного середовища; сприяння доступу до фінансування для ММСП, у тому числі через співпрацю з іншими багатосторонніми інституціями; зменшення витрат на торгівлю, включаючи спрощення процедур торгівлі; процедур та вимог до походження; визначення питань, що можуть представляти особливий інтерес для ММСП тощо.

ПОТОЧНИЙ СТАН

Під час засідань неформальної робочої групи, які відбулись у березні-червні 2018 року, члени обговорювали такі питання:

  • Розвиток ініціативи Global Trade Helpdesk (далі – GTH), зокрема важливість надання актуальної та глобальної інформації, створення більш зручного інтерфейсу, необхідність співробітництва з національними урядами, виконання членами своїх зобов’язань з нотифікації для підтримки та наповнення GTH тощо;

Довідково: ініціатива GTH – база даних торговельної інформації, заснована на відповідних ресурсах СОТ, ЮНКТАД та ITC. Зазначена ініціатива покликана сприяти ММСП у доступі до інформації, необхідної для виходу на зарубіжні ринки. Наразі функціонує тестова версія порталу www.helpmetrade.org.

  • Покращення доступу ММСП до фінансування, національні ініціативи та програми, впровадження додаткових інструментів оцінки кредитоспроможності ММСП, презентація Ідентифікатора Юридичної Установи (Legal Entity Identifier – LEI);
  • Спрощення процедур торгівлі для ММСП, зокрема національний досвід переваг від впровадження «єдиного вікна», сертифікатів походження, уповноважених економічних операторів тощо; необхідність більш глибокого розгляду питань стандартизації експортних та імпортних документів, доступу до логістичних послуг.
Міністерство економічного
розвитку і торгівлі України
01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2