Міністерство економіки України

Головна / Про Міністерство
Меню

Інформація щодо участі України в роботі засідання Комітету СОТ з ТБТ (28-30 березня 2017 року)

29-30 березня 2017 року відбулось чергове офіційне засідання Комітету СОТ з технічних бар'єрів у торгівлі (Комітет ТБТ).

Згідно порядку денного (документ СОТ JOB/TBT/223) особлива увага приділялась розгляду специфічних торговельних проблем на запит Членів.

У рамках зазначеного пункту порядку денного засідання українською стороною було зроблено заяву стосовно питання 16 «Проект технічного регламенту РФ щодо безпеки алкогольних напоїв». У своїй заяві делегація України, яка складалась з представників профільних департаментів Мінекономрозвитку, привернула увагу членів СОТ на встановлення зазначеним проектом регламенту нерівних умов для національних виробників продукції та виробників з інших країн-членів СОТ, чим порушуються вимоги статті 5 Угоди ТБТ. Заява України була підтримана делегаціями ЄС та США, які у своїх виступах, крім вищезазначеного, наголошували на необхідності надання РФ оновленої інформації щодо процесу прийняття проекту технічного регламенту, додаткових роз‘яснень, зокрема щодо дефініцій, функцій держави і державного регулювання, передбачених проектом регламенту, необхідності подання оновленої нотифікації з дотриманням вимог щодо термінів коментування, набранням чинності тощо. Представник делегації РФ у відповідь зазначив, що проект технічного регламенту був розроблений з метою встановлення єдиних вимог для комерційного обігу алкогольної продукції як для імпортного, так і для вітчизняного виробництва.

У рамках пункту 22 порядку денного засідання Україна приєдналась до порушеного ЄС питання щодо технічного регламенту РФ стосовно безпеки продукції для дітей та підлітків. Представником делегації РФ було поінформовано, що члени ЄЕС завершили консультації щодо змін до зазначеного проекту регламенту, і відповідний регламент планується прийняти у квітні у ході засідання Ради Євразійської економічної комісії, про результати проведення якого буде поінформовано країни-члени СОТ. Українська сторона відслідковуватиме процес прийняття зазначеного документу.

У рамках пункту 43 порядку денного Україна, як і Мексика та ЄС, виступила із заявою стосовно правил РФ щодо обов’язкової сертифікації цементу та встановлення нових вимог для додаткового інспекційного контролю кожної партії цементу, що надходить до Росії з третіх країн, в тому числі відбору проб на кордоні, тестування і перевірки відповідно до стандарту ГОСТ. У своєму виступі представник делегації України зазначила, що встановлення нових вимог стосовно обов‘язкової реєстрації заявників на території держав-членів Митного союзу створює дискримінаційні умови для імпортерів, а вимога додаткового огляду імпортованої продукції ставить національних виробників продукції та виробників з інших країн-членів СОТ у нерівні умови, чим порушуються вимоги статті 5 Угоди ТБТ. Українська сторона попросила делегацію РФ гарантувати приведення зазначених правил у відповідність з нормами міжнародної практики і не створювати цим самим невиправданих бар'єрів у торгівлі. Делегація РФ зазначила на врахуванні зауважень піднятих в рамках засідання з зазначеного питання і на продовжені опрацювання цього питання з зацікавленими країнами-членами.

В рамках пункту 45 порядку денного Україна приєдналась до виступів Туреччини, ЄС та США щодо системи реєстрації виробників, запровадженої Єгиптом. У цьому зв’язку представник Мінекономрозвитку надала коментарі щодо невідповідності вимог діючої системи реєстрації іноземних виробників окремих товарів, що імпортуються до Єгипту, правилам угод СОТ, які розглядаються українською стороною як такі, що створюють додаткові бар'єри для імпортерів, особливо для українських підприємств, що тільки виходять з продукцією на єгипетський ринок, і, відповідно створюють захист для національного виробника. Українська сторона вчергове звернулась до делегації АРЄ переглянути існуючий підхід до системи реєстрації виробників, а також привести єгипетське законодавство і процедури, що визначають імплементацію системи реєстрації, у відповідність до вимог угод СОТ, з метою усунення додаткових технічних бар’єрів для доступу української продукції на єгипетський ринок. Країни-члени СОТ закликали АРЄ внести зміни до існуючої системи реєстрації, зробити зазначений процес транспарентним і таким, що базується на міжнародних вимогах і практиці, врахувати занепокоєння усіх зацікавлених сторін, а також надати оновлену нотифікацію з зазначеного питання.

Відповідно до пункту 52 делегація України виступила із заявою стосовно змін до вимог до іграшок, відображених у проектах змін до Технічного регламенту Митного союзу “Про безпечність іграшок”, що були нотифіковані Казахстаном і Російською Федерацією. Делегація України вкотре привернула увагу членів СОТ на процедуру оцінки відповідності, запровадженої Технічним регламентом Митного союзу “Про безпечність іграшок” (CU TR 008/2011), що не відповідає положенням Угоди ТБТ та значним чином відрізняється від міжнародної практики. У зазначеному Регламенті запроваджується більш сувора процедура оцінки відповідності для всіх іграшок – тільки їх сертифікація органом з оцінки відповідності з видачею сертифіката відповідності, що значним чином відрізняється від міжнародної практики, якою передбачено декларування іграшок. Наявність більш суворих вимог процедури оцінки відповідності, ніж в інших країнах-членах СОТ, має бути обґрунтована на основі надання науково аналітичних роз'яснень Казахстаном і Російською Федерацією. Крім того, не дотримано вимог Угоди ТБТ стосовно застосування процедур оцінки відповідності таким чином, щоб не створювати невиправданих перепон в міжнародній торгівлі. Україна закликала Казахстан і Російську Федерацію усунути вищезазначені технічні бар'єри в торгівлі та привести положення вказаного регламенту у відповідність з нормами і правилами міжнародної практики. На підтримку занепокоєння України із заявою також виступили делегації ЄС та США, які зазначили на необхідності надання відповідних наукових обґрунтувань, визначення відповідних критеріїв проведення оцінки відповідності, створенні рекомендацій щодо її проведення, здійснення громадських обговорень та консультацій з зазначеного питання, інформування щодо процесу прийняття змін, подальших дій тощо. Представник делегації Казахстану та РФ зазначили, що перелік відповідей на зауваження, отримані під час громадського обговорення змін до проекту регламенту, опублікований на веб-сайті Євразійської економічної комісії 20 лютого 2017 року. Результати будуть узагальнені державами-членами ЄЕК та робочими групами, відповідальними за підготовку зазначеного проекту. Представник РФ запевнив про подальше врахування висловлених під час засідання занепокоєнь.

Згідно пункту 56 порядку денного засідання українська делегація висловила занепокоєння стосовно проектів актів, що регулюють сферу сертифікації медичного обладнання. У виступі було зазначено, що проекти актів передбачають державну реєстрацію медичного обладнання, що не відповідає установленій міжнародній практиці. Вимоги до заявників щодо їх обов'язкової реєстрації на території держав-членів Митного союзу ставлять вітчизняних виробників і виробників з інших країн-членів СОТ в нерівні умови. Процедура оцінки відповідності, що застосовується до медичного обладнання істотно відрізняється від міжнародної практики, яка передбачає декларації відповідності продукції вимогам технічних регламентів виробника. Україна закликала Російську Федерацію усунути вищезазначені технічні бар'єри в торгівлі та привести положення проектів документів щодо медичного обладнання у відповідність з нормами і правилами міжнародної практики. Також Україна попросила РФ надати інформацію, що охоплюється поняттями «маркування» та «оперативна документація». Позицію України підтримали делегації США та ЄС, які висловили занепокоєння щодо невідповідності положень проектів актів щодо сертифікації медичного обладнання вимогам міжнародної практики та зазначили на необхідності надання перехідного періоду у 3-5 років для адаптації до нових умов.

В рамках пункту порядку денного щодо нових торгових питань, які викликають занепокоєння, доцільно також відзначити питання, що може становити інтерес для України (після його подальшого опрацювання) – занепокоєння США, Японії, ЄС щодо Закону КНР з питань кібербезпеки (п. 4 порядку денного);

В рамках пункту порядку денного щодо раніше розглянутих торгових питань доцільно також привернути увагу на наступні питання, що можуть у подальшому становити інтерес для України (після додаткового опрацювання інформації щодо статистики і торгівлі):

питання Канади, США, ЄС до Індії стосовно нових правил регулювання в сфері телекомунікацій (п. 14 порядку денного);

питання США, ЄС, Канади та Японії до Індонезії щодо Технічного керівництва по імплементації та нагляду індонезійських національних стандартів для обов’язкової безпеки іграшок (п. 18 порядку денного);

питання ЄС, Кореї до Китаю щодо Положенню по контролю і управлінню медичними виробами (наказ № 650 Державної Ради, п. 26 порядку денного);

питання США, ЄС, Австралії до Індонезії стосовно Закону № 33 від 2014 року щодо гарантування, що продукція є халяльною (п. 41 порядку денного).

Напередодні засідання делегації країн-членів СОТ брали участь у тематичних сесіях. Тематична сесія, що відбулась 28.03.2017, була присвячена аналізу процедури оцінки відповідності як ключового інструменту в світовій оцінці продукції.

Також Секретаріатом було ознайомлено делегатів засідання з останньою інформацією з питань роботи системи он-лайн оповіщення "ePing" (веб-сайт: www.epingalert.org) та підготовки посібника з питань обробки запитів.

Наступне засідання Комітету ТБТ заплановано на 14 – 15 червня 2017 року, із проведенням 13 червня тематичної сесії.

Довідково:

Комітет СОТ з технічних бар'єрів у торгівлі (ТБТ) – орган в системі СОТ, підзвітний Раді з торгівлі товарами. Головне завдання: здійснення нагляду за виконанням Угод СОТ про технічні бар'єри у торгівлі, надання членам СОТ можливості проводити консультації з питань, пов'язаних із виконанням зобов'язань в СОТ, а також подавати запити щодо політики членів СОТ у сферах технічних бар'єрів у торгівлі.

Країни - члени СОТ використовують механізм внесення торговельних проблем на розгляд Комітету ТБТ у випадках, коли не вдається врегулювати питання шляхом двосторонніх консультацій. Також, привертається увага всіх Членів СОТ до можливих порушень зобов’язань за Угодою ТБТ, а також використовується можливість залучення інших заінтересованих країн-членів організації для підтримки та впливу на невиправдані технічні бар’єри у торгівлі.

Підписка на новини

https://freegeoip.net/json